Taniej!
rita

Rita z Cherrywood

4 z 5 na podstawie oceny 1 klienta
(1 opinia klienta)

42,90 zł 34,90 zł

Rita jest wrażliwą, pełną ciepła, otwartą osobą. Po dzieciństwie i młodości spędzonej w Związku Radzieckim, zakochuje się w Polaku. Po wielu wspólnie spędzonych latach, odczuwa zew przygody. Chcąc poczuć się znów przydatną i szerzyć dobro, nie waha się wyjechać zagranicę, do Wielkiej Brytanii, by sprostać nowym wyzwaniom: pracy w hospicjum i mieszkaniu na emigracji. Przygody, które ją czekają, stanowią niesamowicie ciepłą, zabawną i wzruszającą opowieść o dobroci i poświęceniu.

Opis produktu

Jako młoda dziewczyna Rita nigdy nie zawracała sobie głowy polityką. Miała szczęśliwe dzieciństwo i świat był dla niej piękny. Ale jej ojciec wiedział swoje.

Dobrze by było, córeczko — mówił dalej — żebyś wybrała taki zawód, na który w przyszłości będzie zapotrzebowanie i w socjalizmie, i w kapitalizmie. A na języki obce przyjdzie jeszcze czas.

Te słowa Rita zapamięta na całe życie. One właśnie przepowiedziały całą jej przyszłość.

Powieść Rita z Cherrywood ma charakter autobiograficzny. Oparta jest na przeżyciach autorki, którą los rzucił kolejno do 5 krajów, biorąc pod uwagę dzisiejszą mapę Europy. Stanowi sumę niezwykłych doświadczeń tytułowej bohaterki — Rity, zmuszonej do szukania swego miejsca na ziemi i twardej walki o egzystencję. Potrafi ona spełniać swoje marzenia, pozostając przy tym wierna tradycyjnym postawom inteligenckim, takim jak altruizm czy potrzeba służenia ludziom potrzebującym opieki.

Wraz z bohaterką czytelnik przenosi się w różne miejsca Europy i w różne czasy, poczynając od siermiężnej rzeczywistości Kraju Rad i zadziwiających odmienności w republikach tego państwa, aż po lata współczesne na Wyspach. Autorka ciekawie rysuje zmiany, jakie zaszły w Estonii i na Ukrainie, obraz angielskiej prowincji oraz losy emigrantów w Wielkiej Brytanii: Polaków i Rosjan. Sporo miejsca poświęca rzeczywistości angielskich domów opieki, w których jej bohaterka Rita, pracuje jako opiekunka.

Dodatkowe informacje

Autor:

Larissa Awiżeń

ISBN:

978-83-65419-62-0

Data premiery:

2017-07-17

Język

polski

Ilość stron

200

Format:

145/205/20 mm

1 opinia o Rita z Cherrywood

 1. 4 z 5

  :

  Koleje losu
  „Mądrość zebrana przez lata nauczyła mnie, że każde doświadczenie jest formą poszukiwania” – twierdził Ansel Adams, amerykański fotograf i pianista, zaś o prawdziwości tych słów może zaświadczyć niejedna osoba, która wielokrotnie zmieniała kierunek swojej drogi, której życie zdawało się rzucać kłody pod nogi. Każdy życiowy zakręt, każda sytuacja – nawet smutna czy tragiczna – jest lekcją, z której warto wyciągnąć wnioski, która wzbogaca nasze życie i być może przygotowuje na dalsze zmagania.
  O tym, jak wiele może być zakrętów na drodze powiedzieć może Larissa Awiżeń, Rosjanka urodzona w Kijowie, której życie obfitowało w nagłe zmiany, która wielokrotnie zmuszona była przeprowadzać się i przyzwyczajać do nowych warunków. O tych zmianach, a także o dojrzewaniu w komunistycznym kraju, o emigracji, ciężkiej pracy i o spełnianiu marzeń pisze ona w mającej autobiograficzny charakter powieści, pt. „Rita z Cherrywood”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dygresje książka, to nie tylko lektura dla tych, którzy myślą o emigracji, ale również dla tych wszystkich, którzy analizują swoje życiowe doświadczenia i … marzą.
  Urodzona w Pskowie, wówczas w Związku Radzieckim Rita, wychowuje się w otoczeniu muzyki, wspierana we wszystkich decyzjach przez swoją rodzinę. Uczęszcza na popołudniowe lekcje gry na fortepianie, zaś jej talent i pasja są na tyle wielkie, że mimo upływu lat kontynuuje ona przygodę z muzyką. Fascynują ją jednak nie tylko dźwięki, ale i słowa, szczególnie te w obcym języku. Dlatego też uczy się jeżyka angielskiego, z utęsknieniem wypatrując kolejnych zajęć i marząc o wyprawie do Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Jeszcze w okresie studiów na wydziale instrumentalnym wychodzi ona za mąż, choć związek ten trwa stosunkowo krótko. Jeszcze z pierwszym mężem przenosi się z Pskowa do Charkowa nie wiedząc wówczas, że te przeprowadzki trwale wpiszą się w jej losy.
  Kiedy otrzymała pracę w miejscowości Borowa koło Charkowa, w charakterze nauczyciela w szkole muzycznej nie wiedziała jeszcze, że właśnie w tym mieście pozna swoją wielką miłość – Marka, dzięki któremu po raz kolejny w jej życiu dokona się wielka rewolucja. Rozwód, kolejne małżeństwo, a następnie wyjazd do Polski, to nie koniec zmian w życiu Rity. Na emeryturze, po dwudziestu pięciu latach w szkole, czeka ją bowiem kolejne wyznanie. To zarazem spełnienie marzeń małej dziewczynki, która w szkole marzyła o pobycie w anglojęzycznym kraju. Nawet sama Rita nie przypuszczała, że zdecyduje się na zarobkowy wyjazd do Wielkiej Brytanii, gdzie jako pracownik „Cherrywood” Care Home, rozpocznie nowy rozdział w swoim życiu.
  Tę historię dalej pisze życie, ale warto zapoznać się z tym jego fragmentem, spisanym przez autorkę w powieściowej formie. Jestem przekonana, że „Rita z Cherrywood” wciągnie każdego, kto lubi historie o codzienności, bez ich ubarwiania czy oceniania. Awiżeń pisze zarówno o chwilach smutnych, jak i radosnych, choć lekturze towarzyszy pewien niedosyt, bowiem losy autorki to materiał na wielotomową opowieść dlatego też książka wydaje się zbyt powierzchowna, zbyt mało w niej analizy swoich doświadczeń, kontekstu sytuacyjnego. Mimo to, po tę niemal autobiograficzną powieść warto sięgnąć chociażby po to, by pozostać z nadzieją, że autorka zdecyduje się na ponowne jej wydanie – tym razem w rozszerzonej formie.

Dodaj opinię

Zaprojektowane przez Klienter.pl


Chcesz zobaczyć swoją książkę?

Zapisz się na newsletter. Otrzymasz przygotowana specjalnie dla Ciebie wizualizację!

Interesuje Cię:

Dołącz, aby otrzymywać porady i materiały dla autorów!