STUDIA NAD JĘZYKIEM, INFORMACJĄ I KOMUNIKACJĄ

26,00  z VAT

Red. Wanda Krzemińska, Piotr Nowak
Instytut Językoznawstwa UAM
Zakład Komunikacji Społecznej

Nakład wyczerpany

Powiadomienie o dostępności

Opis

Książka jest kolejnym tomem serii “z dyskiem” przygotowywanej w Zakładzie Komunikacji Społecznej Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po raz pierwszy jest to numer dwujęzyczny. Teksty artykułów redagowane są w języku polskim lub angielskim, a wszystkie abstrakty i tytuły są dostępne w obu wersjach językowych.

Autorzy reprezentują głównie środowiska uniwersyteckie, w Polsce i za granicą. Polskie prace pochodzą z Poznania, Wrocławia i Bydgoszczy, a prace zagraniczne – z Rosji i Korei. Grupa autorów jest nie tylko międzynarodowa, ale również zróżnicowana wiekowo i interdyscyplinarna: znajdują się w niej badacze od wielu lat zajmujący się procesami komunikacji językowej i naukami o informacji, a także młodzi pracownicy nauki, proponujący interesującą poznawczo i już dojrzałą refleksję na tytułowe tematy. Autorzy reprezentują takie nauki i dziedziny jak: językoznawstwo, medioznawstwo, nauki o informacji i nauki o komunikacji.

Kluczowymi pojęciami prac zamieszczonych w tomie są pojęcia informacji, komunikacji językowej i wspólnoty komunikacyjnej. Pierwsze dwa nie wymagają komentarza; trzecie, jeszcze niezbyt rozpowszechnione, staje się coraz bardziej użytecznym narzędziem badawczym w dziedzinie nauk o komunikowaniu i w opisie zjawisk współczesnego społeczeństwa, które, w warunkach stałego rozbudowywania i różnicowania sieci informacyjnych, “produkuje” coraz to nowe wspólnoty komunikacyjne. Publikacja ukazuje różne wymiary, usytuowania i różną naturę tych wspólnot, poczynając od wspólnot językowych, poprzez wspólnoty medialne, na wspólnotach wirtualnych kończąc. Poszczególni autorzy biorą na warsztat bądź to opis i diagnozę całej wspólnoty, bądź to analizę jednego lub kilku aspektów jej funkcjonowania w kontekście komunikacji jedno-, dwu- lub trójjęzycznej. Sytuują oni opis w perspektywie wpływu nowych technologii na typ przekazu i ustrukturowanie informacji, ukazują narastanie i medialny wymiar zjawiska interaktywności, pokazująprzemiany w wybranej dziedzinie działań na tle Europy regionów, definiują narzędzie konceptualizacji i wartościowania rzeczywistości.

W książce podano również definicję i syntetyczne omówienie obszaru badawczego nowej dyscypliny, tj. infolingwistyki. Jest ona ukazana w podwójnym oświetleniu: in statu nascendi, a jednocześnie z udziałem prognostycznej symulacji dalszego rozwoju, przeprowadzonej w oparciu o już istniejące przesłanki.

Informacje dodatkowe

Waga 410 g
liczba stron / pages

208

data wydania/ date of edition

2003

język/language

polski i angielski / Polish and English

ISBN

83-87133-99-X

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „STUDIA NAD JĘZYKIEM, INFORMACJĄ I KOMUNIKACJĄ”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *